Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


 • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

 • Dzielimy się sporym doświadczeniem
  w oświetleniu LED

 • Instalacja oświetlenia będzie prosta

 • Działamy szybko i skutecznie

 • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Jakie rodzaje taśm LED wybrać?

Jednym z coraz częściej wybieranych sposobów oświetlenia, które sukcesywnie wypiera odchodzące już do lamusa żarówki, jest oświetlenie LED w postaci taśm. W zależności od tego, jakie rodzaje taśm LED wybierzesz, sprawdzą się one wewnątrz i na zewnątrz, w kuchni, czy w salonie. Jaka taśma LED nadaje się do oświetlenia mebli, a którą wykorzystasz do oświetlenia ogrodu? Przeczytaj nasz poradnik! Poznasz rodzaje taśm LED RGB i zwykłych, a także dowiesz się, jakie mają zastosowanie.

Taśma LED — jak wybrać? Co to jest?

Taśmy LED wykorzystują popularną technologię oświetlenia LED-owego, które uchodzi za najbardziej ekonomiczne i wyróżnia się długą żywotnością, a także szerokim spektrum zastosowań. Taśmy LED są złożone z diod LED (elektroluminescencyjnych), które umieszczone są w elastycznym panelu o wielu długościach do wyboru. Jedną z zalet taśm LED jest również możliwość swobodnego decydowania o docelowej długości taśmy, która oferuje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Taśmy LED i ogólnie — technologia oświetlenia LED jest z powodzeniem wykorzystywana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz — w ogrodzie i infrastrukturze zewnętrznej. Co więcej, taśmy LED oferują również zdecydowanie większy zakres emisji światła — jego intensywność jest w zasadzie w pełni konfigurowalna, a także szeroki wybór barw — od chłodnych po ciepłe.

Co to jest taśma LED?

Taśma LED RGB zbudowana jest z elementów z trzema diodami w trzech różnych kolorach, skąd zresztą ich nazwa:

 • R- red - czerwona

 • G - green - zielona

 • B - blue - niebieska

Poza modułem z diodami taśma LED ma również wbudowany opornik, a całość umieszczona jest w elastycznej i giętkiej taśmie. Jaką taśmę LED wybrać? Przy wyborze odpowiedniego rozwiązania sprawdź koniecznie, jaki poziom ochrony IP (zabezpieczenie przed wilgocią) ma wybrana przez Ciebie taśma.

Taśmy LED — zalety

Do najważniejszych zalet wynikających z wyboru taśm LED zalicza się swobodę aranżacyjną, która dotyczy zarówno kolorystyki, mocy światła, jak i docelowego zastosowania taśm LED. Taśmy LED wykorzystasz jako:

 • oświetlenie stolarki meblowej

 • podświetlenie lustra,

 • oświetlenie boczne w postaci kinkietów,

 • oświetlenie zewnętrzne — ogrodu, podjazdu, czy patio.

To tylko kilka przykładowych zastosowań — taśmy LED i ich rodzaje umożliwiają bowiem o wiele więcej! Na szczególną uwagę zasługuje również ich bardzo prosty i zwykle nieinwazyjny montaż, który umożliwia zainstalowanie ekonomicznego oświetlenia bez dużej ingerencji w istniejącą już instalację elektryczną.

Rodzaje taśm LED

Taśmy LED to dość szeroka grupa różnorodnych produktów. Każda z nich może oferować nieco inne właściwości, a to determinuje z kolei jej dalsze zastosowanie. Rodzaje taśm LED można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich określa temperaturę i barwę światła, druga wielkość i liczbę diod LED w taśmie.

Do pierwszej grupy włącza się taśmy LED kolorowe, które emitują światło w kilku barwach — ciepłej, zimnej i naturalnej, która najbardziej jest zbliżona do światła dziennego. To, jaką taśmę LED wybrać najlepiej, uzależnione jest od miejsca, w którym planujesz jej montaż. Inna barwa światła będzie potrzebna w salonie, a inna w łazience. Producenci oferują również taśmy LED kolorowe — jednobarwne lub RGB, które umożliwiają zmianę kolorów światła w zależności od potrzeb.

Taśmy LED można również podzielić względem rozmiaru diod LED-owych umieszczonych we wnętrzu taśmy. Do najpopularniejszych konfiguracji zalicza się diody o wymiarach:

 • LED 3528 3,5 mm x 2,8 mm,

 • LED 5050 5 mm x 5 mm,

 • LED 5060 5 mm x 6 mm.

Od tego, jaką wielkość będą miały diody LED, uzależniona będzie również wielkość elastycznej taśmy. Tym sposobem możesz wybrać taśmy:

 • 150 (150 diod/5m),

 • 300 (300 diod/5m),

 • 600 (600 diod/5m).

Wraz z wielkością i liczbą diod LED wykorzystanych w taśmie — rośnie również moc światła. Będzie ono bardziej intensywne.

Jak dobrać taśmę LED?

Poza wymieniona specyfikacją, przy wyborze taśm LED warto zwrócić uwagę na możliwości jej zastosowania. Tutaj bardzo ważną funkcję pełni zabezpieczenie oświetlenia przed działaniem czynników zewnętrznych, które mogą zaszkodzić diodom LED. Jaka taśma LED na zewnątrz sprawdzi się w Twoim ogrodzie, czy przy planowanym podświetlaniu patio? Najlepsze taśmy LED dedykowane do użytku na zewnątrz są pokryte cienką warstwą silikonu, która tylko trochę wpływa na mniejszą elastyczność taśmy, ale przede wszystkim zabezpiecza ją przed działaniem wilgoci. Jeśli planujesz montaż oświetlenia na zewnątrz — upewnij się, czy taśma LED ma odpowiednią ochronę przed wilgocią.

A jaką taśmę LED kupić do zastosowania w domu lub biurze? Jeśli planujesz wybrać taśmę do wnętrza np, do salonu — celuj w modele bez silikonowej warstwy, które z kolei oferują jeszcze większą elastyczność taśmy. Kolor i moc oświetlenia dobieraj według indywidualnych potrzeb.

Jak widzisz, rodzaje taśm LED mają docelowy wpływ na ich późniejsze zastosowanie. W naszej ofercie znajdziesz oświetlenie LED w wielu wariantach do wyboru. Proponujemy zarówno klasyczne lampy LED, jak i kompatybilne sterowniki LED od znanych i polecanych producentów. Zachęcamy do sprawdzenia, jakie taśmy LED i inne rozwiązania oświetleniowe mamy w naszej ofercie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl