Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


 • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

 • Dzielimy się sporym doświadczeniem
  w oświetleniu LED

 • Instalacja oświetlenia będzie prosta

 • Działamy szybko i skutecznie

 • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Jak zrobić oświetlenie LED schodów?

Wykańczasz lub remontujesz swój dom i zastanawiasz się jak oświetlić schody? Musisz wiedzieć, że sam wybór rodzaju oświetlenia to tylko jeden z problemów, jakie możesz spotkać na swojej drodze. Montaż oświetlenia schodowego jest kwestią dość złożoną i może, ale nie musi, okazać się problematyczny. Jeśli stoisz przed podobnym dylematem, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Poznasz w nim kilka nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych i sprawdzisz, jak ułatwić montaż. Jeśli dokonasz dobrych wyborów, oświetlenie LED schodów może być proste i łatwe!

Rodzaje oświetlenia schodowego

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić efektywne i ekonomiczne oświetlenie schodów, musisz poznać w pierwszej kolejności jego dostępne rodzaje. Na sam początek odrzuć tzw. pożeraczy prądu, czyli halogeny. Od lat stawia się na technologię LED. Ledy są energooszczędne i charakteryzują się naprawdę długą żywotnością. Co więcej, dzięki nowoczesnym taśmom LED jesteś w stanie osiągnąć doskonały efekt wizualny niemal na każdej nawierzchni. Nie muszą być to schody! Oświetlenie LED stosuje się również w podświetlaniu mebli, ścian, sufitów itp. Jakie LED-y na schody wybrać? Nowoczesne oświetlenie schodowe można w zasadzie podzielić na dwa rozwiązania.

Boczne

Boczne LED-y na schodach mogą być zamontowane na ścianie lub bezpośrednio na, lub pod stopniami. Jedną z zalet wynikających z wyboru tej metody jest to, że oświetlenie schodów LED boczne nie jest narażone na ewentualne uszkodzenia, mechaniczne tak jak, chociażby taśmy LED pod stopniami. Jest to tzw. taśma obrysowa, którą możesz zamontować w dowolnym miejscu. Ostateczny efekt jest uzależniony jednak od Twojego zamysłu aranżacyjnego. Oświetlenie przy schodach wykonane tą metodą wymaga zakupu takich produktów, jak: lampy LED, moduły LED i dopasowane do aranżacji specjalne oprawy.

Pod stopniami

Kolejnym ciekawym sposobem na to, jak oświetlić schody może być wykorzystanie taśmy LED i zamontowanie jej pod stopniami. Co ciekawe i w tym i w poprzednim rozwiązaniu możesz wybrać oświetlenie schodów z czujnikiem ruchu, dzięki któremu zaoszczędzisz dodatkowo energię i zapewnisz sobie wygodę związaną z brakiem konieczności włączania i wyłączania światła na schodach. Takie inteligentne oświetlenie schodów jest doskonałym pomysłem również wtedy, gdy w domu masz małe dzieci i obawiasz się, że po zmroku, schody będą dla nich zagrożeniem. Lampki na schody z czujnikiem ruchu to jednak pomysł uniwersalny, który sprawdzi się naprawdę wszędzie.

Jak poprowadzić instalację elektryczną pod schodami?

Chociaż sam montaż LED- ów jest dość prosty i w zasadzie przy podstawowej wiedzy o elektryce można wykonać go samodzielnie, inaczej sprawa wygląda z przygotowaniem instalacji elektrycznej do oświetlenia schodów. W przypadku schodów, gniazdko zasilające montowane jest zazwyczaj i na dole i na górze tego ciągu komunikacyjnego. Poza głównymi obwodami oświetlenia, w przypadku schodów często stosuje się niewielkie, estetyczne oprawy podświetlające stopnie schodów, lub ich boki. Jednym z ważniejszych elementów jest również pamięć o włącznikach oświetlenia schodów. W tym wypadku również powinny być i na dole i na górze, tak by móc włączyć światło na schodach i na piętrze i na parterze. Pamiętaj, że do poprowadzenia instalacji niezbędne jest skorzystanie z usług doświadczonego elektryka z uprawnieniami, który pomoże Ci podłączyć zasilanie o mocy 230 V do specjalnego zasilacza. W zasadzie resztę prac można wykonać samodzielnie.

Czego potrzebujesz do wykonania kompletnej instalacji?

Montaż oświetlenia schodowego powinny poprzedzić zakupy. Poza samą taśmą LED i opcjonalnie oprawami (jeśli decydujesz się na oświetlenie boczne LED), będziesz potrzebować następujących produktów:

 • Sterowniki LED (sterownik oświetlenia schodów)

 • Lampy LED

 • Czujniki schodowe

 • Taśmy LED

 • Zasilacz LED

 • Przewody i złączki

Jak widzisz odpowiedź na pytanie, jak zrobić oświetlenie LED schodów to w pierwszej kolejności jego dokładne rozplanowanie. Następnym są zakupy, których lista będzie uwzględniać artykuły niezbędne do wykonania podświetlenia według wybranego wariantu - boczne, pod stopniami, z czujnikiem ruchu itp. Oświetlenie schodów bez kabli, które są widoczne, plączą się i sprawiają wrażenie dość „prowizorycznie” wykonanego montażu jest możliwe! Nowoczesne oświetlenie schodowe LED jest eleganckie i estetyczne. to co widzisz, to tylko subtelne światło w barwie ciepłej lub zimnej - wybranej według Twoich indywidualnych preferencji.

Czy oświetlenie LED schodów jest bezpieczne? (czy nie wywoła pożaru, ewentualnie spięć)

Skoro już wiesz, jak oświetlić schody, warto również sprawdzić, czy jest to rozwiązanie bezpieczne. Po pierwsze, LED-y nie nagrzewają się tak, jak modne do niedawna lampy halogenowe. Przy prawidłowo wykonanej instalacji elektrycznej ryzyko pożaru wywołanego spięciem jest naprawdę niesłychanie niskie. Duże znaczenie ma jednak wybór marki dostarczającej oświetlenie. Podczas wyboru LED- ów i kompatybilnych do nich akcesoriów nie można w żadnym wypadku kierować się wyłącznie ceną. Wybór sprawdzonego producenta ma bowiem wpływ nie tylko na ładne światło i równomierne rozłożenie LED-ów w taśmie, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo instalacji.

Montaż oświetlenia schodowego nie musi być inwazyjny dla struktury schodów. Aktualne trendy oświetleniowe nie pozostawiają złudzeń. Taśmy LED stoją na podium nowoczesnych rozwiązań na podświetlenie, oświetlenie i eksponowanie. Jeśli zależy Ci na współczesnym wyglądzie Twoich schodów lub chcesz nadać im nowego, modnego charakteru, wybierz oświetlenie schodów w technologii LED, które nie tylko wygląda perfekcyjnie, ale i pozwala Ci oszczędzać na rachunkach za prąd.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl