Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


  • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

  • Dzielimy się sporym doświadczeniem
    w oświetleniu LED

  • Instalacja oświetlenia będzie prosta

  • Działamy szybko i skutecznie

  • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Jak zaplanować oświetlenie altanki?

Przydomowa altanka może być miejscem spokojnego relaksu, spotkań z rodziną i znajomymi, a także miejscem, w którym zjesz spokojnie posiłek i przeczytasz książkę. Aby jednak korzystać z niej swobodnie przez całe lato, musisz zwrócić uwagę nie tylko na samą konstrukcję i meble, ale i oświetlenie altanki. Jak zaplanować oświetlenie do altany? Po jakie rozwiązania najlepiej sięgnąć?

Jak zaplanować oświetlenie altanki?

Jeśli zastanawiasz się, jak oświetlić altankę skorzystaj z prostej zasady. Aby lampy do altany pełniły nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim praktyczną funkcję powinny być strategicznie rozlokowane. Zadbaj o to, by oddzielnie zamontowane było główne źródło światła, a oddzielnym włącznikiem włączane były lampki poboczne, które nie dają tak mocnego strumienia światła, ale stwarzają wieczorem intymny, romantyczny nastrój.

Gdzie powinno znajdować się źródło światła?

Od tego, gdzie powinno znajdować się główne źródło światła, zależy w zasadzie budowa Twojej altany. Pamiętaj jednak by podobnie zresztą, jak nad stołem w jadalni, zadbać o to by najmocniejsza lampa była umieszczona na górze, w centralnej części altany. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie oświetlenia na słupach podtrzymujących konstrukcję, ale też na ziemi w formie stacjonarnych lamp. Jeśli masz już pomysł na oświetlenie altany to świetne! Musisz jednak przemyśleć jeszcze rodzaj oświetlenia. Jakie lampy do altanki będą najlepsze?

Na jakie lampy się zdecydować?

Oświetlenie w altanie musi być energooszczędne. Jednym z najlepszych rozwiązań jest zastosowanie lamp LED, które słyną nie tylko z długiej żywotności, ale przede wszystkim z niskiego poboru energii elektrycznej, który ma realny przekład na wysokość okresowych rachunków za prąd. Lampy do drewnianej altany nie mogą się nagrzewać. W innym wypadku grozi to zniszczeniem, a nawet zajęciem się drewna od ognia i pożarem. To kolejny pretekst za wyborem nie nagrzewającego się tak, jak np.halogeny oświetlenia LED. Jednak lamp LED jest bardzo wiele rodzajów. Wyróżnić można bowiem żarówki LED, jak i długie taśmy LED. Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Kilka mocnych lamp czy wiele mniejszych?

Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest zróżnicowane oświetlenie altany ogrodowej. Opcji jest wiele. Możesz postawić np. na 3-4 główne źródła światła lub jedno w centralnej części i rozproszone po bokach. Wspaniałym rozwiązaniem na oświetlenie w nowoczesnej altanie jest zastosowanie wmontowanych w estetyczne profile taśm LED, które będą świecić ciągłym światłem — zimnym, lub ciepłym. Wiele mniejszych lamp LED oferuje bardziej nastrojowy klimat, ale jeśli nie zadbasz również o przynajmniej jedno większe źródło światła, mogą nie doświetlać altany dostatecznie. Z kolei kilka mocnych lamp może oferować zbyt dużo światła i nie dawać takiego efekty jak metoda łączona.

Lampy, kinkiety czy taśmy LED?

Wiesz już, jak zaplanować oświetlenie altanki. Nadeszła kolej na wybór typu oświetlenia. Czy wybierzesz lampy wiszące do altany ogrodowej, nowoczesne taśmy LED, czy subtelne kinkiety? Decyzja powinna być podyktowana indywidualnym zamysłem projektowym. Przy domach nowoczesnych z futurystyczną bryłą, dobrze wyglądać będą proste, współczesne altany oświetlone modnym światłem z taśm LED. Z kolei przy domach klasycznych lub utrzymanych w klimacie skandynawskim, możesz urządzić swoją altanę w rustykalnym stylu, dopasowując do niej żarówki LED i oprawy do żarówek LED w podobnym stylu.

Planowanie wyjścia i wejścia do altany

Oświetlenie do altany ogrodowej powinno również współgrać z jej projektem. Jeśli altana stoi na patio, tuż przed domem, raczej nikt nie ma problemu z określeniem, po której stronie się do niej wchodzi. Jednak oświetlenie altanki może być jednocześnie j drogowskazem, gdy stoi ona na zewnątrz, w przestronnym ogrodzie. Wejście do altany powinno być dobrze oświetlone – tym bardziej, jeśli wchodzi się do niej po schodku, lub usytuowana jest ona na wyższym podeście. Warto podkreślić wejście np. dwiema stojącymi lampami LED. Jeśli natomiast prowadzi do niej ścieżka, równie ważne jest dobre oświetlenie alejek przed domem.

Jak to dobrze zaplanować przeczytasz w naszym kolejnym artykule o rozwiązaniach na oświetlenie alejek przed domem.

Montaż różnego rodzaju lamp

Lampki do altany są narażone na działanie czynników atmosferycznych, powinien zamontować specjalista. Tym, co ułatwi realizację wybranych projektów, są zarówno wysokiej jakości  ampy LED i żarówki LED, ale też niezbędne do ich montażu akcesoria, takie jak moduły LED i trwałe oprawy do żarówek LED. Wybierając akcesoria do montażu, kieruj się ich odpornością na działanie wilgoci i wody. To gwarancja trwałości i niezawodności całej instalacji.

Oświetlenie altanki ogrodowej powinno być na tyle silne, by móc dobrze przeczytać przy nim książę późnym wieczorem, ale jednocześnie nastrojowe i niemęczące oczu. Taki efekt możesz uzyskać, korzystając z kilku niezależnych od siebie źródeł światła. Wszystko, co niezbędne do oświetlenia altany znajdziesz w naszej ofercie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl