Subtelne, dekoracyjne podświetlenie zewnętrznej obudowy mebli jest coraz częściej i chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem. A jakby przenieść ten standard na wnętrze szafek, szaf i innych mebli? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania i jak zamontować oświetlenie LED w meblach?
Jak zamontować oświetlenie LED w meblach?
Jeśli zależy Ci na podkreśleniu linii mebli lub po prostu na stronie praktycznej, czyli po prostu oświetleniu blatu, podłogi, zawartości witryny itp. możesz wykorzystać w tym celu energooszczędne oświetlenie LED. Do najpopularniejszych rozwiązań zalicza się oświetlenie podszafkowe, oświetlenie witryn i szafek. Co musisz o nich wiedzieć?
Oświetlenie podszafkowe
Oświetlenie podszafkowe LED jest estetyczną i energooszczędną alternatywą jeszcze do niedawna popularnego oświetlenia punktowego. Zamontowana w niewidocznym miejscu listwa LED daje subtelne światło na całą powierzchnię np. blatu, który znajduje się pod szafką. Możliwy jest montaż inwazyjny i nieinwazyjny dla struktury mebla. Wybór różnego rodzaju odcieni światła oferuje jeszcze większe możliwości aranżacyjne. Oświetlenie podszafkowe wykorzystuje się najczęściej:
-
W kuchni – pod szafkami kuchennymi.
-
W łazience.
-
W meblach pokojowych składających się z kilku segmentów.
Oświetlenie witryn
Eleganckie, nowoczesne witryny mogą służyć nie tylko w celach wystawienniczych – mają one również zastosowanie w domach. Warto zaznaczyć, że światło LED padające na wnętrze witryny nie tylko podkreśla jej zawartość, ale również jeszcze lepiej eksponuje przedmioty i wydobywa ich cechy charakterystyczne. Oświetlenie LED w meblach takich, jak witryny powinno być subtelne i w miarę możliwości niewidoczne. Istnieją do tego celu specjalne metody montażu, które sprawią, że taśmy i listwy LED będą dawać światło, ale nie będą odwracać uwagi od prezentowanych przedmiotów.
Oświetlenie szafek i szaf
Oświetlenie LED w meblach, a dokładnie we wnętrzach szafek i szaf wymaga szczególnego omówienia. Wbrew pozorom to proste i funkcjonalne rozwiązanie nie cieszy się tak wysoką popularnością jak, chociażby podświetlenie szafek. A szkoda! Jest to bowiem sposób nie tylko na dobrą ekspozycję ich zawartości, ale również oszczędność energii. Brak konieczności włączania światła górnego, by tylko zlokalizować tylko przedmiot lub ubranie umieszczone w szafce kuchennej, lub szafie na ubrania generuje oszczędności, bo zmniejsza zużycie prądu. Oświetlenie szafek działa na zasadzie fotokomórki włącza się tylko wtedy, gdy czujnik odnotuje ruch i gaśnie po zamknięciu szafki. Nie da się również ukryć, że wewnętrzne oświetlenie szafek i szaf podnosi walory estetyczne, usprawnia wyszukiwanie przedmiotów, a w przypadku szaf otwartych np. modnej obecnie przeszklonej garderoby – jest świetnym pomysłem na podkreślenie jej dekoracyjnego charakteru. Podświetlenie szafek ma zatem wymiar praktyczny i dekoracyjny.
Skoro już wiesz, jakie są najpopularniejsze rodzaje oświetlenia, sprawdź też, jak zamontować oświetlenie LED w meblach
Taśmy LED do mebli
Oświetlenie mebli – niezależnie od tego, czy montowane jest w ich wnętrzu, czy na zewnątrz – wymaga zastosowania właściwych produktów. Taśmy LED i akcesoria LED takie jak np. złączki, sterowniki, czy czujniki ruchu pozwalają na bezpieczne i szybkie w montażu oświetlenie mebli i w zasadzie oferują niemal nieograniczone możliwości. Meble podświetlane LED nie muszą być niszczone na potrzeby montażu taśmy LED. Taką opcję umożliwiają nowoczesne produkty i akcesoria od dobrych producentów.
Taśmy LED mają wiele zalet. Do najistotniejszych można jednak zaliczyć ich elastyczność w zakresie długości i szerokości. Kupując taśmy do oświetlenia wewnątrz szafek i szaf, możesz dopasować ich długość proporcjonalnie do swoich indywidualnych potrzeb, którymi w przypadku mebli są po prostu wymiary szafki. Oświetlenie do mebli w formie taśmy LED to nic innego jak szereg umieszczonych blisko siebie diod LED obudowanych tworzywem elastycznym. Zakup taśmy LED od producenta odbywa się z tzw. rolki. Możesz dzięki temu samodzielnie zdecydować, jakiej długości taśmy potrzebujesz. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów taśm LED. Każda oferuje inne natężenie i rodzaj światła i ma inne zastosowanie. Oświetlenie witryny meblowej będzie wymagało użycia innej taśmy LED niż oświetlenie sufitu.
Jak zamontować oświetlenie LED w meblach?
Jeśli chcesz oświetlić wnętrze swojej szafki kuchennej, szafki w łazience, lub dużej szafy na ubrania – musisz wybrać taśmę LED i niezbędne do jej montażu akcesoria (taśma LED, zasilacz do diod LED o właściwej mocy, listwa maskująca, wkręty, przewody, czujnik ruchu itp.).
Jak zamontować oświetlenie LED w meblach? We wnętrzu szafki należy umieścić aluminiowy profil a do niego przymocować taśmę LED. Odbywa się to zwykle w sposób nieinwazyjny – wystarczy, że użyjesz dobrej, montażowej taśmy dwustronnej. Do styków na listwie należy podpiąć przewody, które znajdziesz przy zasilaczu. Ten z kolei należy podpiąć pod instalację elektryczną. Gotowe!
Chociaż w zasadzie montaż taśm Led na i w meblach jest prosty, wymaga podstawowej wiedzy o elektryce. Jeśli nie masz takiego doświadczenia – poproś o pomoc fachowca. Jeśli masz wszystkie niezbędne akcesoria LED i taśmy (lub kompletne zestawy LED RGB) – zamontowanie oświetlania przez specjalistę jest szybkie, czyste i proste.