Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


 • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

 • Dzielimy się sporym doświadczeniem
  w oświetleniu LED

 • Instalacja oświetlenia będzie prosta

 • Działamy szybko i skutecznie

 • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Czy żarówki LED są lepsze od energooszczędnych i tradycyjnych?

Zastanawiasz się, jakie oświetlenie do domu wybrać? Zadajesz sobie pytanie, czy deklarowane przez producentów żarówek LED zużycie prądu jest prawdziwe? Chcesz się przekonać, które żarówki są najbardziej energooszczędne? W dzisiejszym wpisie na Ocrana.pl obalimy wszelkie mity na temat wad i zalet oświetlenia. Razem z nami przekonasz się, jaką żarówkę wybrać, by zaoszczędzić.

Rodzaje oświetlenia dostępnego na rynku

Odpowiednie oświetlenie nie tylko zapewnia jasność w pomieszczeniach, gdy brakuje promieni słonecznych, ale wpływa także na komfort pracy czy wypoczynku. Dlatego też wybór najlepszych żarówek o pożądanej barwie światła jest tak istotny. Czym są żarówki? To wszelkie urządzenia, które odpowiadają za zamianę dostarczanego do nich prądu w światło. Na rynku spotkamy ich 3 różne rodzaje:

 • tradycyjne,
 • energooszczędne świetlówki,
 • LED,

które różnią się od siebie natężeniem prądu, żywotnością oraz ilością pobieranej energii elektrycznej.

Jeszcze niedawno najbardziej popularne były zwykłe żarówki zbudowane z włókna wolframowego umieszczonego w próżni lub bańce wypełnionej mieszaniną gazów. Obecnie jednak tradycyjne żarówki, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej, powinny być wycofywane ze względu na:

 • niską żywotność,
 • dużą ilość wytwarzanego ciepła i pobieranej energii,
 • niewielką skuteczność świetlną.

Niska sprawność i wysokie koszty energii elektrycznej wiążące się z wykorzystaniem tradycyjnych żarówek sprawiły, że producenci zaczęli szukać bardziej wydajnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. W ten sposób rynek podbiły żarówki energooszczędne, zestawy LED, żarówki LED wykazujące niższe zużycie prądu. Porównanie żarówek energooszczędnych, tradycyjnych i LED pozwala ocenić, które żarówki są najbardziej energooszczędne i opłacalne. Jakie zużycie energii generuje oświetlenie LED i dlaczego warto w nie zainwestować w swoim domu?

Czy cena żarówki ma znaczenie?

Najtańsze żarówki to te tradycyjne, wolframowe, które powoli znikają ze sklepowych półek. Pojedyncza żarówka, w zależności od mocy, może kosztować zaledwie 1-2 złote. Żarówka energooszczędna renomowanej firmy to koszt rzędu kilku złotych. Jeśli z kolei zdecydujemy się na najnowocześniejsze żarówki LED, zapłacimy za sztukę minimalnie 10 złotych lub więcej. Z roku na rok popularność żarówek LED rośnie, stąd maleje także ich cena. Instalacja kilku lub kilkunastu źródeł światła będzie kilka razy droższa, jeśli wybierzemy nowoczesne oświetlenie LED, ale może być opłacalna.

Zużycie energii dla poszczególnych klas żarówek

Ile prądu pobiera oświetlenie LED? Znacznie mniej niż tradycyjne żarówki. Przelicznik żarówek LED na zwykłe określa, jaką żarówkę LED lub energooszczędną musimy kupić, by uzyskać moc tradycyjnej żarówki. Przykładowo:

 • żarówka LED o mocy 6,5W, to odpowiednik tradycyjnej o mocy 40W,
 • żarówka energooszczędna o mocy 9W odpowiada 40-watowej lampie żarowej.

Dzięki temu możemy porównać koszty energii elektrycznej wykorzystywanej przez jedną żarówkę. Załóżmy, że każda żarówka świeci przez 365 dni w roku po 5 godzin. W takiej sytuacji będzie pracować przez 1825 godzin. Wówczas:

 • tradycyjna żarówka o mocy 40W pobierze 70 kWh prądu (1825 godzin pomnożone przez 0,04 kWh
 • żarówka energooszczędna wykorzysta w przybliżeniu 16,43 kWh  energii w ciągu roku,
 • żarówka LED zużyje 11,86 kWh,

Zakładając, że koszt kWh energii elektrycznej średnio wynosi 55 groszy (dane ze stycznia 2019), wydatki na eksploatację pojedynczej żarówki będą wynosiły w przypadku:

 • zwykłej lampy żarowej - 38,5 zł,
 • żarówki energooszczędnej: 9,03 zł,
 • żarówki LED: 6,52 zł.

Zalety żarówek LED to nie tylko mniejsze zużycie prądu i energii

Dość wysokie koszty zakupu oświetlenia LED rekompensuje nie tylko znacznie niższe zużycie energii, ale także żywotność żarówek, czyli czas, przez który powinny bezawaryjnie świecić. Najsłabiej w tym porównaniu wypadają żarówki zwykłe - pracują jedynie przez 1000 godzin. Energooszczędne oświetlenie jest trwałe przez około 7 tysięcy godzin. Z kolei producenci oświetlenia LED zapewniają, że ich produkty powinny świecić aż 50 razy dłużej od zwykłych żarówek, czyli przez około 10 lat. Okazuje się zatem, że zapłacimy więcej przy zakupie produktu, ale koszty jego eksploatacji będą znacznie niższe. Pod warunkiem, że postawimy na wysokiej jakości żarówki, a nie ich chińskie odpowiedniki.

Żarówki LED do domu ze sklepu Ocrana

Nie musisz zastanawiać się, które żarówki są najbardziej energooszczędne i czy lepsza będzie żarówka energooszczędna czy ledowa. Żarówki LED to nie tylko mniejsze zużycie prądu, ale także większa żywotność. Co więcej, oświetlenie LED jest ekologiczne - źródła światła się nie nagrzewają, nie zawierają rtęci i innych substancji szkodliwych dla środowiska. Jeśli szukasz oryginalnych lamp LED w postaci taśm, listew czy profili, skorzystaj z bogatego asortymentu sklepu internetowego Ocrana.pl, który oferuje wysokiej klasy energooszczędne oświetlenie do domu w konkurencyjnych cenach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl