Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


  • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

  • Dzielimy się sporym doświadczeniem
    w oświetleniu LED

  • Instalacja oświetlenia będzie prosta

  • Działamy szybko i skutecznie

  • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Oświetlenie LED do akwarium - jak zrobić?

Każdy zapalony akwarysta wie, jak ważne jest właściwe oświetlenie LED do akwarium. Warto zaznaczyć, że chociaż z pewnością podnosi ono walory estetyczne aranżacji, to przede wszystkim ma znaczenie dla zdrowia ryb i roślin w nim żyjących. Jak zrobić oświetlenie do akwarium i jakie wybrać?

Oświetlenie w akwarium – rodzaje

Istnieje kilka typów oświetlenia do akwarium. Można jednak wyróżnić dwa główne ich rodzaje – nowoczesne ledy do akwarium i klasyczne lampy jarzeniowe (tzw. jarzeniówki). Zanim dowiesz się, jak zrobić oświetlenie LED do akwarium, poznaj dostępne możliwości.

Oświetlenie tradycyjne

Tradycyjne oświetlenie do akwarium, zarówno tego w zabudowie, jak i zbiorników wolnostojących to jedno ze starszych rozwiązań. Najczęściej występuje ono w formie długiej, dopasowanej do długości zbiornika jarzeniówki. Oświetlenie tradycyjne do akwarium, podobnie jak ledy do akwarium, występuje w wielu wersjach kolorystycznych. W zależności od wyboru barwy światła możesz podkreślać wybarwienie ryb lub zapewnić im optymalne warunki, imitujące oświetlenie dzienne. Weź jednak pod uwagę to, że światło w akwarium, pali się średnio około 15 godzin na dobę (imituje rytm dnia), warto by było ono energooszczędne. Niestety nie można tego powiedzieć o klasycznych jarzeniówkach – zabierają one naprawdę sporo energii.

LED

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić oświetlenie LED do akwarium, z pewnością wiesz, z jakimi korzyściami wiąże się jego wybór. Coraz więcej profesjonalnych akwarystów, a także specjalistów zawodowo zajmujących się aranżacją akwariów wybiera do tego celu taśmy LED. Ich charakterystyczną cechą jest energooszczędność, a także długi czas świecenia. Może okazać się, że jednorazowa inwestycja związana z oświetleniem LED do akwarium zwróci się dość szybko, a co więcej – przyniesie długoterminowe korzyści finansowe związane z, chociażby zmniejszeniem rachunków za prąd. Takie oświetlenie do akwarium ma również wymiar estetyczny i praktyczny. Szeroki wybór różnorodnych barw taśm LED może wpłynąć nie tylko na wygląd estetyczny i ogólną prezencję, ale również elastyczność dopasowania odcienia światła do indywidualnych preferencji gatunków ryb i roślin. Co więcej, można dzięki niemu stworzyć również subtelne światło nocne (np. w akwariach morskich).

Jak zrobić oświetlenie LED do akwarium?

Jak zrobić oświetlenie do akwarium tak, by instalacja była praktyczna i bezpieczna? Pamiętaj, że to, jakie oświetlenie do akwarium wybierzesz, będzie miało wpływ na ryby i florę niemal taki sam, jak parametry wody. Bez odpowiedniego światła, w akwarium ryby mogą zacząć chorować, a rośliny zatrzymują swój wzrost. Tego nie życzy sobie żaden akwarysta! Zanim jednak wybierzesz właściwe oświetlenie, musisz wiedzieć, jak je dopasować do potrzeb swojego zbiornika. Pamiętaj, że np. akwaria morskie mają inne wymagania niż np. akwaria roślinne – do tematu nie możesz zatem podchodzić szablonowo.

Jak obliczyć moc potrzebną do oświetlenia?

Moc niezbędna do oświetlenia zwykłego, typowego akwarium słodkowodnego zwykle nie jest duża. W zależności od indywidualnych potrzeb oświetleniowych ryb dobierasz po prostu właściwą moc ledów lub jarzeniówki. Siła światła określana jest w lumenach, a barwa światłą w kelwinach. Im niższy poziom natężenie światła, tym mniej pracy przy akwarium. Silne światło przyspiesza bowiem wzrost glonów i wymaga częstszych porządków, ale jednocześnie oferuje niezwykłe walory estetyczne. W dalszej części artykułu poznasz indywidualne preferencje oświetleniowe preferowane przez określone typy akwariów. Średni zakres mocy światła wyrażonych w lumenach na litr wody waha się od 10 lm/l do nawet 40 lm/l i więcej w przypadku akwariów profesjonalnych.

Taśmy LED do akwarium - co musisz o nich wiedzieć?

Z racji energooszczędności, a także szerokiego wyboru barw światła, coraz częściej wybiera się oświetlenie LED akwarium. Jego temperatura barwy wyrażana jest w kelwinach. Możesz zatem postawić na taśmę LED o odcieniu 6500 K (światło słoneczne), 8000 K (zimne światło, które wspomaga wzrost roślin), 10 000 K i 20 000 K (dobre do zbiorników morskich – szczególnie gdy hodujesz koralowce). Taśmy LED i akcesoria LED do akwariów muszą być dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Wybór dobrego zestawu oświetleniowego, najlepiej w standardzie IP67, który określa najwyższy stopień ochrony przed wodą i wilgocią, jest kluczowy dla bezpieczeństwa ryb, trwałości LED-ów i samej instalacji.

Oświetlenie nocne akwarium

Oświetlenie nocne akwarium polega na imitacji światła księżycowego, jakie pada na taflę wody nocą. Możesz zamontować je równolegle ze światłem dziennym i sterownikiem zmieniać tryby włączania i wyłączania obu listew z taśmą LED. Co więcej, do uzyskania efektownego wyglądu, masz do wyboru różne odcienie nocnego oświetlenia do akwarium – od barwy zielonkawej, przez niebieską po odcienie czerwieni.

Oświetlenie LED do akwarium morskiego

Oświetlenie akwarium morskiego musi być bardzo jasne. Akwaryści pasjonujący się morskimi zbiornikami najczęściej stosują taśmy LED o wartości 30-40 lumenów/litr i barwie 10 000 i 20 000 K. Zwykle łączą oba natężenia barwy, uzyskując tym samym niemalże idealne warunki do rozwoju koralowców (pod warunkiem zachowania optymalnych parametrów wody).

Oświetlenie LED akwarium roślinne

Oświetlenie LED do akwarium roślinnego może występować w natężeniu 10 – 20 lm/l, jeśli jesteś amatorem i próbujesz urządzić swoje pierwsze akwarium. Jeśli jednak masz już filtr CO2, a także miękką wodę z filtra odwróconej osmozy, możesz wybrać światło LED do akwarium dla profesjonalistów. W takiej sytuacji wybierz moc 30, lub 40 lm/l, która pozwoli Ci doskonale oświetlić akwarium bez wpływu na rozwój glonów i zanieczyszczenia.

Skoro już wiesz, jak zrobić oświetlenie do akwarium, wybierz dobrego producenta LED i postaw na gotowe zestawy LED RGB i kompatybilne sterowniki LED. Mając na względzie fakt, że wilgoć i ciepło szkodzi żywotności LED-ów, zadbaj o właściwy montaż listwy, wybór profilu aluminiowego i dobre zabezpieczenie taśmy przed wilgocią. Twoje akwarium odwdzięczy Ci się niesamowitym wyglądem i będzie cieszyć oko nie tylko hobbystów!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl