Oświetlenie LED - Sklep Internetowy Ocrana.pl


  • Realizujemy indywidualne wyceny nawet te skomplikowane

  • Dzielimy się sporym doświadczeniem
    w oświetleniu LED

  • Instalacja oświetlenia będzie prosta

  • Działamy szybko i skutecznie

  • Gwarancja zwrotu towaru jest u nas standardem

Jakie oświetlenie do pokoju dziecka?

Przyszli rodzice muszą zmierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jeszcze przed narodzinami maluszka czeka na nich wiele istotnych decyzji do podjęcia. Jedna z ważniejszych obejmuje dostosowanie pomieszczenia pod nowego członka rodziny. Nie każdy jest świadomy, jak istotną kwestię stanowi odpowiedni dobór oświetlenia do pokoju dziecka. Od tego zależy, czy nasza pociecha będzie się tam czuła komfortowo. Istotne jest, by lampy do pokoju dziecięcego, były bezpieczne w użytkowaniu, a także praktyczne na każdym etapie rozwoju malca.

Czy barwa światła ma znaczenie?

Decyzja o tym, jakie oświetlenie do pokoju dziecka wybrać, jest dopiero początkiem naszych działań. Noworodki potrzebują przestrzeni, w której będą się czuły bezpieczne i która będzie sprzyjała relaksowi małego człowieka. Warto już teraz zastanowić się, jaka barwa światła do pokoju dziecka będzie odpowiednia, i dlaczego?

Dzieci pierwszych kilka tygodni spędzają w większości w pozycji leżącej, skupiając swój wzrok na suficie. Umieszczenie tam ostrego światła białego o silnym natężeniu będzie więc działać drażniąco i pobudzająco. Patrzenie w intensywny jasny punkt może uszkodzić wrażliwe dziecięce oczy. W początkowym okresie najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie oświetlenia w pokoju dziecka o ciepłej barwie światła lub w odniesieniu do oświetlenia centralnego – neutralnej. Ciekawym i uniwersalnym rozwiązaniem może być lampa do pokoju dziecięcego posiadająca funkcję ściemniania lub zmiany barwy światła.

Jak ważne są lumeny?

Oświetlenie do pokoju dziecka to jeden z ważniejszych aspektów planowania przestrzeni. Oprócz doboru odpowiednich lamp i barwy światła musimy zadecydować również o jego intensywności. Jako rodzice stajemy przed pytaniem, ile lumenów do pokoju dziecka będzie spełniało nasze wymagania? Wszystko tak naprawdę zależy od przeznaczenia danego źródła światła. Ilość lumenów będzie inna dla miejsca przeznaczonego do odpoczynku, a inna do strefy zabaw czy nauki, a także zależna od wielkości całego pomieszczenia. Specjaliści sugerują, by zakres górnego, centralnego oświetlenia mieścił się między 2700K a 3500K w odniesieniu do barwy.

Określenie ilości lumenów jest dość indywidualną kwestią. W pokoju o powierzchni zbliżonej do 10m2 zaleca się zastosowanie 3500 lumenów z kilku różnych źródeł światła. W strefie relaksu warto zadbać o to, by lampa podłogowa lub lampka nocna ustawiona przy łóżeczku sprzyjały zasypianiu. To miejsce, gdzie z powodzeniem możemy wprowadzić znacznie niższe natężenie, czyli około 250 lumenów. W przypadku starszego dziecka należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejsca do nauki. W takim wypadku optymalną opcją jest zastosowanie około 1000 lm, ale już w zimnej kolorystyce (powyżej 4000K), co sprzyja koncentracji. Odpowiedź na pytanie, ile lumenów do pokoju dziecka zastosować pozostaje otwarta.

Po ustaleniu, w pomocy ze specjalistą, ilości lumenów odpowiednich dla pomieszczenia należy rozważyć, jakie żarówki do pokoju dziecięcego zastosować? Produkty te muszą spełnić kilka wymogów. Powinny być:

  • o odpowiedniej mocy,
  • o barwie światła zgodnej z przeznaczeniem,
  • od renomowanego producenta,
  • o odpowiednim kształcie, umożliwiającym bezproblemowe zmieszczenie się w zakupionej oprawie,
  • z odpowiednio dobranym gwintem,
  • oraz o dostosowanym napięciu. W przypadku żarówek LED w pomieszczeniach stosuje się zazwyczaj 230V.

Jakie światło jest bezpieczne dla dziecka?

Pokój, w którym nasze dziecko będzie spędzało czas, musi spełniać szereg wymagań. Nie tylko dziecko ma się tam czuć bezpiecznie, ale też my musimy mieć świadomość, że zapewniliśmy mu wszystko, co dla niego najlepsze. Zazwyczaj pamiętamy o zabezpieczeniach do kontaktów czy zaokrąglonych rogach mebli, ale lampy do dziecięcego pokoju najczęściej dobieramy pod względem własnej estetyki. Jakie oświetlenie do pokoju dziecka zadbać, by cieszyło oko i było bezpiecznym rozwiązaniem? Jeśli wybrane przez nas oświetlenie centralne nie posiada funkcji ściemniania lub zmiany barwy światła, warto sięgnąć po rozpraszające światło klosze w barwie mlecznej lub białej. Wybrane kinkiety dla dziecka powinny umożliwiać zmianę położenia klosza, dzięki czemu w przyszłości będzie je można dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Stojąca lampa do pokoju dziecięcego musi być stabilna, by uniemożliwić przewrócenie podczas zabawy, a jej przewody muszą znajdować się poza zasięgiem dziecięcych dłoni. Oświetlenie pokoju dziecięcego nie powinno być wykonane z elementów szybko nagrzewających się. W przypadku mniejszych dzieci przy jego doborze warto postawić na oprawy oświetleniowe, a unikać takich, w których źródło światła pozostaje bez osłony.

Lampy w pokoju dziecięcym – które sprawdzą się najlepiej?

Wiemy już, że oświetlenie do pokoju dziecka, nie może bazować tylko na jednym punkcie świetlnym. Oczywiście żyrandol do pokoju dziecięcego odgrywa główną rolę, ale równie istotne są dodatkowe, rozmieszczone w pomieszczeniu lampy. Kinkiet dla dziecka, lampka na biurko czy stojąca lampa podłogowa dadzą dodatkowe możliwości na każdym z etapów rozwoju. Już w momencie przygotowywania projektu instalacji elektrycznej, warto pomyśleć o tym, by na oświetlenie pokoju dziecięcego składało się kilka różnych źródeł, co na dalszym etapie pozwoli uniknąć dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl